Jdi na obsah Jdi na menu
 


metro Háje

Háje (zkratka HA) je stanice metra nacházející se na trase C (úsek II.C) v Praze na sídlišti s názvem Jižní Město, největším panelovém sídlišti v zemi, v katastrálním území Háje. Pod názvem Kosmonautů byla otevřena koncem roku 1980.

Charakteristika stanice

Stanice Háje je hloubená, založená v jámě a dlouhodobě koncová stanice na trase C. Konstrukce je monolitická, železobetonová. Je dlouhá 515 m (včetně dvou obratových a dvou odstavných kolejí) a je 11 m pod povrchem náměstí Kosmonautů. Má dva vestibuly – západní, spojený s nástupištěm pevným schodištěm, a východní, z něhož vedou k nástupišti tři eskalátory. Nástupiště stanice je za kolejištěm obloženo mramorovými deskami stejně jako všechny ostatní tehdejší stanice trasy C. Pro symbolické sjednocení s trasou A zde bylo navíc použito několik hnědých hliníkových eloxovaných výlisků jako na trase A.

Tato stanice je koncipována jako dlouhodobě koncová. Za stanicí a obratovými kolejemi jsou technologické prostory, které dříve sloužily kromě vlakových čet také pracovníkům údržby vozů. Byla zde zřízena tzv. Stanice provozního ošetření (SPO). Probíhaly zde za provozu základní prohlídky souprav metra. Tyto prohlídky probíhaly vždy na jedné z obratových kolejí. V dnešní době prostory slouží převážně pro vlakové čety (nástupní místo). Výstavba stanice během konce 70. let stála 338 milionů korun. V roce 1997 došlo v prostoru odstavných kolejí k požáru, při kterém však nikdo nebyl zraněn.

Okolí stanice

U západního vestibulu se nachází terminál autobusů městské hromadné plochy s odstavnou plochou, který slouží i jako obratiště linek, které zde končí. Od 14. prosince 2008 zde končí i příměstské linky PID směrem na Černokostelecko, které původně končily u stanice metra Depo Hostivař v Malešicích; tato změna i způsob jejího zdůvodnění byly hojně kritizovány. K přestupu do stanice metra západním vestibulem slouží též jeden směr zastávky Modrá škola.

Východní vestibul je nadzemní, nad úrovní okolního terénu, a bezprostředně na něj navazuje tzv. pochozí obchodní zóna – nákupní areál, který vede až k zastávce Horčičkova. V sousedství východního vestibulu se nachází také multikino Cinema City Galaxie. Z úrovně vestibulu a obchodní zóny vede pěší lávka přes Opatovskou ulici k věžovému panelovému domu v Bajkonurské ulici (tzv. Bajkonur) a k zastávce autobusů směrem k zastávce Horčičkova. Dům „Bajkonur“ původně měl z východní strany vybudované vstupní dveře plánované jako hlavní vchod ve 2. (?) patře, v této úrovni byly i poštovní schránky pro všechny byty a jedno rameno lávky mělo vést přímo k tomuto vchodu. Od záměru bylo však upuštěno a vchod zrušen a nahrazen okny.

V blízkosti stanice metra Háje stojí hlavní dominanta sídliště Háje i celého Jižního Města, hotel Kupa, dvojice panelových výškových domů spojená u vrcholu mostním přechodem.

Městská část Praha 11 již několik let před rokem 2010 usilovala o rekonstrukci pochozí obchodní zóny u východního vestibulu, avšak přípravu zdržely roztříštěné a sporné majetkové vztahy k pozemkům. V květnu 2009 představila společnost Melit městskému zastupitelstvu vizi přestavby komplexu, a to výstavbou čtyř dvanáctipatrových domů s překlenutím Opatovské ulice nebo s úpravou nákupní zóny na zeleň. V dubnu 2010 informovala společnost Melit o svém záměru vybudovat nad stanicí metra, na místě nynějšího východního vestibulu stanice a navazující pochozí obchodní zóny, komplex administrativních, komerčních a obytných budov, jehož součástí má být i 120 m vysoký 31podlažní mrakodrap, který by tak byl nejvyšší budovou v Praze. Komplex by podle návrhu zahrnoval obchodní centrum, dvojici administrativních budov, bytový dům, tři podzemní parkoviště s kapacitou asi 1600 míst a ve středu komplexu by se nacházelo zčásti zastřešené náměstí. Jeden z domů, 16podlažní, má podle vizualice překlenout Opatovskou ulici v místě nynější lávky. Komplex byl prezentován pod názvem Porto Háje. Podle záměrů investora by celý komplex měl být vybudován v letech 2013–2015. Žádný orgán městské části zatím výstavbu neschválil, proti záměru protestovali někteří návštěvníci prezentace v Komunitním centru Matky Terezy i bývalá starostka Marta Šorfová.

 

Stanice Háje (dříve Kosmonautů)
Háje jsou konečnou stanicí nejen úseku II.C, ale také celé trasy C, nejvýznamnější linky pražského metra. Stanice je hloubená, s nástupištěm 11 metrů pod povrchem. Charakteristické jsou obklady z bílého mramoru doplněné vypuklými a vydutými hliníkovými deskami. Vestibuly jsou dva - západní u autobusového terminálu je podzemní, s nástupištěm spojený pevným schodištěm a ústící do podzemní haly se dvěma výstupy na povrch s eskalátory a pevnými schodišti, východní v blízkosti autobusové zastávky směr Petrovice v Opatovské ulici je nadzemní, z nástupiště přístupný třemi eskalátory a ležící v úrovni promenády na stropě patrových automobilových garáží a nadchodu Opatovské ulice.
Obratiště metra má tvar písmene Y a tvoří jej čtyři koleje, přičemž dvě prostřední se používají v běžném provozu a dvě krajní jsou pouze odstavné - dá se z nich totiž vyjet jen do směru, ze kterého se na ně vjelo. Konečná stanice trasy C Háje sice není definitivní, ale prodloužení ve směru do Petrovic a případně až do Uhříněvsi nepřipadá v blízké budoucnosti v úvahu. O prodloužení metra tímto směrem se hovoří vždy jen krátce před komunálními volbami.
Stanice Háje je umístěna v sídlištní zástavbě východní části Jižního Města, na území Prahy 11. Do roku 1990 nesla název Kosmonautů, který na rozdíl od sousední stanice Družby (dnešního Opatova) alespoň částečně souvisel s okolní lokalitou - východně od stanice, v blízkosti autobusové zastávky Horčičkova, se dodnes nachází náměstí Kosmonautů a Kosmická ulice. Ulice Kosmonautů však ležela v Kunraticích (dnes se nazývá K Verneráku). Na původní název stanice upomíná mozaika kosmonautů v podzemní hale u západního vestibulu a sousoší kosmonautů u autobusového terminálu (u křižovatky s Arkalyckou ulicí). Málo známá je skutečnost, že sousoší ztvárňuje Vladimíra Remka, prvního (a posledního) československého kosmonauta, hrdinu ČSSR, hrdinu Sovětského svazu a zasloužilého mistra sportu, a sovětského kosmonauta Alexeje Alexandroviče Gubareva, který s ním v roce 1978 tvořil posádku na kosmických lodích Sojuz 28 a Saljut 6. Vladimír Remek je tak jedním z mála v současnosti žijících Čechů, který má ještě za svého života sochu na veřejném prostranství.
 
V době zahájení provozu jezdily ke stanici Kosmonautů autobusové linky číslo 154, 187, 190, 203, 204, 212, 213, 226, 242 a 253. Ukončena zde byla pouze linka 226. V současnosti jsou v zastávce Háje ukončeny linky 197, 197, 240, 242, 267 a 271 a projíždějí tudy linky 154, 165, 170, 203, 212, 213, 232, 260 a 271 a bezplatná linka obchodního centra Europark. Přestupy mezi stanicí metra Háje a autobusy se realizují také v blízké zastávce Modrá škola (v ulici U Modré školy).